FX Opcionų prekybos sąlygos | Luminor

Opciono vykdymo būdai

Opcionas, kurį apsimoka vykdyti (in the money), yra automatiškai vykdomas opciono pabaigos dieną (expiry date) 10:00 val. Niujorko laiku, paverčiant jį spot sandoriu.

Investuotojas turi galimybę pasirinkti opciono vykdymo būdą - „spot“ arba „cash“ - ne vėliau kaip likus 1 val. iki opciono galiojimo pabaigos.

„Spot“ vykdymas – opciono vykdymo metu kliento portfelyje atsiranda nauja FX spot pozicija už opciono strike kainą, kurios rezultatas toliau kinta priklausomai nuo rinkos kainos. Jeigu portfelyje yra priešingos krypties pozicija, pasibaigus dienai jos netuojamos.

„Cash“ vykdymas - opciono vykdymo metu spot pozicija automatiškai uždaroma už rinkos kainos vidurkį (mid-price). Opciono vykdymo būdą galima keisti neribotą kiekį kartų.

Automatinis pavedimų vykdymas

Opcionų sandoriai sudaromi automatiškai, be dilerių įsikišimo. Tik išimtinais atvejais gali prireikti dilerių įsikišimo - kai išskirtinai didelė sandorio suma, smarkūs svyravimai rinkoje ar prekiaujama ne itin likvidžiomis valiutų poromis.

Informaciją apie didelėms sumoms taikomus limitus galima rasti Luminor Trade platformoje pasirinkus „Forex Options Trading Conditions“.

Luminor bankas pasilieka teisę šiuos limitus keisti be išankstinio perspėjimo.

Kotiruotės prekybai

Žalia spalva pateiktos kotiruotės reiškia, kad pavedimai vykdomi automatiškai už realiu laiku pateikiamą kainą, išskyrus atvejus, kai pavedimo suma viršija automatiškai vykdomų pavedimų sumos limitą; geltona spalva reiškia, kad kaina orientacinė (pateiks dileriai, request for quote, RFQ). Prekyba valiutomis platformoje DNB Trade pasižymi skaidrumu: klientas iš anksto žino sandorio kainą – ji matoma ekrane prieš paspaudžiant mygtuką ir sudarant sandorį. Klientas gauna tą kainą, kurią mato.

Luminor Bank netaiko papildomo mokesčio prašant iš maklerio kotiruotės (angl. request for qoute).

Opciono stilius

Luminor Trade platformoje galima prekiauti europietiško stiliaus FX Vanilla opcionais. Tai reiškia, kad opcionai įvykdomi ar baigia galioti tik opciono pabaigos dieną (angl. Expiry Date) 10:00 val. ETS (Niujorko laiku). Galimybės įvykdyti opcioną prieš opciono pabaigos dieną nėra.

Kadangi Luminor Trade opcionus galima ir pirkti, ir parduoti, galiojančią opciono poziciją galite uždaryti prieš terminą, sudarydami priešingos krypties sandorį. Portfelyje esančios long ir short pozicijos tokiu atveju yra užskaitomos tarpusavyje dar prieš opcionų pabaigos dieną (angl. Expiry Date).

Perspėjimas dėl rizikos prekiaujant FX opcionais

Nesėkmės atveju, FX opcioną nusipirkęs investuotojas patiria nuostolius lygius sumokėtos premijos dydžiui bei komisiniams ir kitiems mokesčiams (jei jie taikomi).

Tuo tarpu investuotojas pardavęs FX opcioną prisiima ženkliai didesnę riziką.  Nesėkmės atveju, opciono pardavėjo nuostoliai gali būti daug didesni už gautą premiją pardavus opcioną.

Opciono pardavėjas prisiima teisinį įsipareigojimą pirkti ar parduoti tam tikrą valiutos (ar kitos prekės) kiekį, jeigu opciono pirkėjas nusprendžia opcionu pasinaudoti ir jį įvykdyti, nepaisant to, kad rinkos kaina gali būti labai smarkiai nutolusi nuo vykdymo kainos (angl. Strike Price). Jei opciono pardavėjas turi atidarytą pagrindinio instrumento poziciją, riziką bus apribota.

Jei neturite atidarytos susietos valiutų poros pozicijos (angl. uncovered option arba naked option position), rizika yra neribota. Opcionus parduoti ir prisiimti su tuo susijusią riziką turėtų tik patyrę investuotojai prieš tai išsiaiškinę visas sandorio detales ir įvertinę prisiimamą riziką